Для виконання оздоблювальних, ремонтних, монтажних робіт на об'єктах, незалежно від типу будівлі, можуть знадобитися конструкції, що дозволяють виконувати задачі на певній висоті. Це актуально навіть у тому випадку, якщо будівля має всього один поверх.

Найбільш простим у використанні вважається риштування. Правильно підібрана конструкція за габаритами та матеріалами здатна витримувати задані навантаження, дозволяє забезпечити комфортне та що найголовніше – безпечне проведення робіт на будь-якій категорії об'єктів: здійснювати монтаж, реставрацію, заміну пошкоджених елементів, оздоблення, будівельні роботи тощо.

Давайте детальніше розберемо: чи можна зібрати риштування самотужки та що для цього потрібно зробити?

Етапи зведення риштування своїми руками

Насправді риштування є доволі простою за складанням та експлуатацією конструкцією. Саме тому воно часто стає альтернативою вишки тура (та використовується лише на дійсно високих та габаритних об'єктах). Зазвичай виробники чи постачальники доставляють на об'єкт риштування у розібраному вигляді. І, дивлячись на окремі елементи, здається, що скласти їх до купи, ще й з дотриманням усіх необхідних стандартів безпеки буде максимально важко.

Однак сам процес доволі простий і складається з кількох послідовних етапів:

  1. Підготовчі роботи. Потрібно ретельно оглянути площу, на якій буде здійснюватися монтаж риштування. Вона має бути ідеально рівною, очищеною від зайвого сміття і обов'язково сухою та добре утрамбованою. Також підготовчі роботи полягають у ретельному огляді конструкції після її отримання. Важливо, аби на металевій основі не було жодних дефектів. Навіть найменші подряпини можуть помітно зменшити рівень безпеки та термін експлуатації риштування.
  2. Встановлення гвинтових опор та дерев'яних підкладок. Уже після цього можна переходити до монтажу рам: прохідної, а також з сходами. Закріплюється рама безпосередньо у гвинтові опори. Між собою рами з'єднуються за допомогою горизонталів та діагоналів. Важливо дотримуватися правильного кроку між рамами, який має становити до 3 м.
  3. Зведення кожного наступного ярусу відбувається за схожим принципом до тих пір, поки ви не змонтуєте необхідну вам висоту конструкції.
  4. Для комфортної роботи встановлюється ригель, на який в подальшому буде викладатися настил з дерева.
  5. Для високих типів риштування окремо встановлюються сходи з нахилом біля люків.

Як безпечно використовувати риштування під час роботи на об'єктах

Будівельні ліса належать до висотних конструкцій. Тому перш за все важливо ретельно підійти до вивчення усіх перерахованих вище правил щодо закріплення ключових елементів. Саме від цього будуть залежати ваша безпека та комфорт під час виконання робочих задач на тому чи іншому об'єкті.

Втім, не менш важливою також є правильна експлуатація риштування. Тут необхідно дотримуватися актуальних станом на сьогодні стандартів охорони праці:

  1. Переміщатися між кожним окремим ярусом риштування необхідно, лише використовуючи спеціальні сходи, що монтуються до кожної окремої секції.
  2. У жодному разі не потрібно перевищувати навантаження на одну робочу секцію. Тому краще завчасно підбирати конструкцію з запасом.
  3. Робота на риштуванні дозволена лише в тому випадку, якщо вдалося правильно заземлити конструкцію. І вона має надійну опору на землі.

Обов'язково не забувайте про регулярну перевірку якості кріплень. Неважливо, чи складали ви риштування самотужки, чи довірили цю роботу професіоналам. Якщо на регулярній основі експлуатуєте до конструкцію, 1 раз на 10-15 днів перевіряйте усі з'єднання на міцність та надійність.